0

Router pro malou firmu – čemu věnovat pozornost při výběru zařízení?

er-x-sfpModerní, rychlý a funkční. Jaký by ještě měl být router využívaný v malých firmách? Napovíme vám.

Routery, podobně jako jiná síťová zařízení, se neustále zlepšují. To všechno proto, aby se vyhovělo rostoucím potřebám trhu. Zlepšuje se nejen konstrukce, ale také možnosti. Routery určené pro malé firmy jsou často založené na řešeních, která se používají v jiných síťových zařízeních, čímž se zvyšuje jejich funkčnost. Před nákupem routeru do malé firmy je nutné se zamyslet nad tím, jaké funkce by měl splňovat – zda bude výlučně rozdělovat internetové připojení, nebo také plnit jiné úkoly.

Rozhraní

Routery používané ve firmách jsou vybavené rozhraními WAN, obvykle jsou to rozhraní Ethernet zajišťující rychlost na úrovni (10/100/1 000 Mb/s). V případě levnějších řešení se nejčastěji používá jedno rozhraní. Při nákupu zařízení do firmy je vhodné zvážit výběr progresivnějšího modelu, který má dvě nebo více rozhraní, což umožní získat další spojení, takže se lze vyhnout situaci, kdy může dojít k přerušení komunikace.

Výkonnost, stabilita, bezpečnost

Mezi vlastnosti, jimiž by se měly vyznačovat routery pro malé firmy, patří kromě jiného stabilita a výkonnost, která se pojí s množství paketů zaslaných za sekundu. Další ze základních vlastností moderního routeru je schopnost ochrany. Zařízení totiž často plní funkci firewallu. Pokud jde o bezpečnost, je při výběru routeru do malé firmy vhodné věnovat pozornost tomu, zda má daný model filtry paketů a takové funkce, jako je blokování anonymních internetových připojení, vybraných internetových stránek a skriptů, blokování provozu multicast nebo ochrana před útoky Denial of Service.

Standard

Je třeba rovněž připomenout standard, v němž zařízení pracuje. Výhodným řešením pro firmu bude nákup routeru fungujícího se standardem 802.11n. Výhodou je provoz v dvourozsahovém režimu. V zařízeních staršího typu funguje bezdrátová síť LAN obvykle v jednom rozsahu – běžně 2,4 GHz nebo 5 GHz, což však působí určitá omezení.

Virtual Private Network

Další důležitou otázkou jsou spojení VPN (Virtual Private Network). Sítě VPN umožňují bezpečné propojování sítí a počítačů a výměna dat probíhá s využitím šifrování. V případě virtuálních privátních sítí je důležitý jejich druh (např. IPSec) a výkonnost.

Porty, QoS

Nyní již známe základní vlastnosti, kterými by se měl vyznačovat router pro malou firmu. Čemu dalšímu je třeba ještě věnovat pozornost? Především je to druh použitých portů (např. SFP, SFP+) a skutečnost, zda má router zabudovaný switch umožňující kromě jiného přenos velkých souborů. Důležitá je rovněž funkce QoS (Quality of Service) zajišťující redukci vlivu spojení, která využívají velký přenosový výkon spoje. Funkce QoS prostřednictvím přidělování priorit konkrétním aplikacím omezí problémy související se spojením.

Snadná implementace a spolehlivost

V případě malé firmy je velmi důležitou otázkou snadnost implementace zařízení, což se často může pojit s rozpočtem. Router musí být rovněž spolehlivý – jen tak bude plnit svoji funkci, aniž by ve firmě přinášel riziko případných prostojů souvisejících s problémy se sítí.

Nabídky MikroTik a Ubiquiti

Spolehlivé, a přitom výkonné routery, které jsou určené pro malé firmy, mají ve své nabídce značky MikroTik a Ubiquiti. Mezi navrhovanými modely MikroTik je třeba upozornit na model RB2011UiAS-2HnD-IN, splňující v oblasti parametrů očekávání řady malých firem, a CCR1009-8G-1S-1S+PC, výkonné a tiché zařízení, což je specifická vlastnost tohoto routeru. Značka Ubiquiti má ve svém sortimentu spolehlivé modely ER-X-SFP a ERPoe-5 (s porty PoE) a velmi výkonný model ERPro-8. Kompletní nabídka routerů je dostupná na naší internetové stránce. Navštivte ji!

Redakcja

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *