0

Vybíráme server NAS pro domácí použití nebo malou firmu

Qnap TS-451Obliba serverů NAS (Network Attached Storage) každý rok roste. Tato řešení se stále lépe prosazují na trhu a neuplatňují se už jen ve velkých podnicích, ale také v malých firmách a v domácím prostředí. Je to vynikající platforma ke zpracování dat, která usnadňuje vybudování bezpečného virtualizačního prostředí a umožňuje vytvoření centrálního skladu fotografií, filmů a hudby.

Existuje řada firem, které se specializují na řešení NAS, avšak největší zájem mají zákazníci o nabídku QNAP a Synology. Není to náhoda, protože výrobci, kteří zajišťují funkčnost na nejvyšší úrovni, určují nové cesty rozvoje segmentu NAS. Dodávají produkty přizpůsobené potřebám každého odběratele. Níže uvádíme návrh konkrétních řešení, která v sobě spojují vysokou výkonnost a škálovatelnost s výhodnou cenou a představují rozumnou nabídku pro zákazníky jak ze soukromé, tak podnikatelské sféry.

QNAP

Před nákupem serveru NAS je vhodné určit potřeby daného prostředí a přizpůsobit jim konkrétní nástrojové vlastnosti. V některých aplikacích budou nutné rozšířené funkce, částečně se úspěšně uplatní standard. Pokud začneme od nejvyšší třídy, doporučujeme modely TS-451+ a TS-251+, které výborně zvládají rostoucí potřeby v oblasti trvalé paměti, tvorby záložních kopií, synchronizace, zpřístupňování dat, dálkového přístupu a zpracování multimédií. Zařízení jsou vybavená čtyřjádrovými procesory Intel. Jde o škálovatelné, vysoce výkonné řešení určené pro profesionální uživatele. Díky inteligentním operačním systémům QTS 4.2 je jejich obsluha velmi snadná. Dokonale vyhovují uživatelům, jimž záleží na bezpečném privátním cloudu, který zajišťuje snadný přístup k datům. Umožňují např. spuštění virtuálních strojů se systémy Windows, Linux, UNIX a Android přímo na serveru (pomocí Virtualization Station), izolovaných systémů Linux a stahování kontejnerových aplikací (Container Station).  Umožňují také reprodukci nahrávek s rozlišením 1080p a vícekanálového zvuku HDMI. Transkódování video proudu Full HD může probíhat on-line nebo off-line. Vyhledávač Qsirch usnadňuje rychlou lokalizaci souborů.

Pro uživatele s trochu nižšími potřebami jsou velmi vhodné modely TS-431+ a TS-231+, vysoce výkonná centra zpracování dat, která se vyznačují intuitivní obsluhou a slouží ke tvorbě záložních kopií, synchronizaci, dálkovému přístupu a také výborně fungují jako zdroj domácí zábavy. Pro malé firmy je vynikající aplikace Notes Station, umožňující zápis poznámek a jejich zpřístupňování v cloudu. Modely jsou vybavené např. dvoujádrovým procesorem ARM Cortex-A15, třemi porty USB 3.0 a dvěma porty LAN. Jejich použití se projeví vyšší produktivitou práce, lepší organizací zdrojů a backupu, mezinástrojovou synchronizací, plným šifrováním NAS a streamováním s využitím DLNA, Chromcast a AirPlay. Umožňuje rovněž vybudování centra 24hodinového monitoringu.

Uživatelům se základními potřebami zcela postačí řešení TS-212P a TS-112P. Podobně jako výše popsaná zařízení se vyznačují vysokou výkonností a snadnou obsluhou. Tato funkční centra ukládání dat, která umožňují vytváření záložních kopií, mezinástrojovou synchronizaci, dálkový přístup, představují rovněž zdroj domácí zábavy (s fotografiemi, zvukem a video nahrávkami). Osobní cloud umožňuje trvalý přístup a kontrolu souborů. Modely jsou založeny na systému QTS 4.0. Umožňují obsluhu z úrovně smartfonu a tabletu.

Synology

Řešení Synology se podobně jako QNAP vyznačuje vysokou kvalitou a efektivní činností. Při hledání základních funkcí je vhodné věnovat pozornost dvoudiskovému modelu DS215J, který umožňuje tvorbu záložních kopií, streamování multimédií a synchronizaci v cloudu. Trochu vyšší potřeby uspokojí zařízení DS414J a DS214, která se výborně hodí jako centrální servery záložních kopií. Bez ohledu na používaný operační systém řešení nabízejí službu Cloud Service, díky níž je možná synchronizace souborů mezi servery. Jsou to čtyřdiskové servery NAS s dvoujádrovým procesorem a zabudovaným koprocesorem. Výkonnost řešení je viditelná zvláště při transferu fotografií nebo filmů. Potřeby menších a středních firem uspokojí RS815, čtyřdiskový server typu rack s výkonností 1U, který umožňuje ukládání a ochranu dat. Model je vybaven dvoujádrovým CPU se zabudovaným koprocesorem zvyšujícím možnosti hlavního CPU a 1 GB RAM, která se projeví v polyfunkčnosti zařízení. Umožňuje rovněž nouzové přepnutí a výměnu disků za provozu. V případě potřeby je možné disk rozšířit prostřednictvím připojení rozšiřovací jednotky Synology RX415, zajišťující další kapacitu 32 TB.

Rozvíjející se firmy ocení možnosti RS2416+/RS2416RP+, které jsou vybaveny funkcí Btrfs umožňující plánování snapshotů a zajišťující integritu dat a vysokou výkonnost nutnou na moderních pracovištích. Modely mají čtyřjádrové CPU pracující při frekvenci 2,4 GHz. Zabudované porty LAN s opcí Link Agregation a nouzovým přepínáním zaručují redundanci, což minimalizuje prostoje v případě poruchy zařízení. Současné využívání tvrdých disků a SSD zvyšuje provozní výkonnost a redukuje náklady.

Je třeba rovněž upozornit na ultra výkonný DS1815+, který je optimalizovaný k šifrování a náročným úkolům. Jde o výkonný, víceúčelový server NAS, který usnadňuje získání konkurenční převahy a zajišťuje nepřerušovanou činnost. Model je vybaven osmi disky, čtyřjádrovým procesorem CPU (2,4 GHz) a nástrojovým šifrovacím modelem. Je velmi vhodný pro ukládání citlivých dat. Další výhodou zařízení je snadná instalace, obsluha a možnost výměny za provozu. Pasivní chlazení minimalizuje riziko poruchy.

Všechna uvedená řešení najdete na senetic.cz. Již brzy budeme prezentovat servery NAS určené pro korporátní prostředí. Přijďte se podívat!

Redakcja

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *